Inżynierowie-drogowcy co roku spotykają się na seminariach technicznych pt. „Aktualne zagadnienia budownictwa komunikacyjnego”. Kto raz przyjechał, został „wciągnięty”. Wciągnięty w pozytywnym znaczeniu.
W tym roku padło na Mikołajki. A właściwie na Stare Sady pod Mikołajkami. Trzydniowe spotkanie łączy naukę, prawo, projektowanie, wykonawstwo, przyrodę, doświadczenie i… rozrywkę. Rozmawiają oczywiście o drogach. Za chwilę pytają się nawzajem o rodziny. Jak wspominają wakacje, to nie pominą uwagi: a jaką trasą jechaliście. Potem śmieją się i tańczą. Obcy dla siebie ludzie… Co tak zbliża? To pasja drogownictwa.
Seminaria SITK rok rocznie gromadzą wielu inżynierów. W tegorocznej edycji bierze udział 215 osób – przedstawicieli firm drogowych, zarządców dróg, środowisk naukowych, projektantów, studentów i gości.
– Zdobywamy wiedzę, dzielimy się doświadczeniami, a przy okazji mamy czas na wspólną zabawę i rozmowy w kuluarach – mówi Marek Motylewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego i prezes białostockiego Oddziału SITK RP.
I to przewodniczący witał gości dziś, 5 marca, w pięknych wnętrzach Hotelu Roberts Port Lake Resort & SPA. Seminarium jest podzielone na sześć sesji tematycznych: planowanego rozwoju sieci dróg samochodowych i kolejowych w województwie podlaskim; projektowania dróg i ulic, inżynierii ruchu drogowego oraz ochrony środowiska w budownictwie drogowym i kolejowym, a także bezpieczeństwa ruchu drogowego; materiałów i technologii drogowych nawierzchni asfaltowych i betonowych; geotechniki oraz projektowania obiektów mostowych oraz utrzymania i remontów dróg i kolei oraz aspektów prawnych i ekonomicznych. Dziś (5 marca) wysłuchaliśmy dwóch referatów sesji inauguracyjnej pt. Rozwój sieci drogowej i kolejowej w płn.-wsch. Polsce – czyli w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. Wystąpienia były wprowadzeniem do dyskusji na temat możliwości, zagrożeń i wyzwań w temacie sieci transportowej omawianego regionu.
Jutro i w piątek (6 i 7 marca) inżynierowie skupią się nad problematyką nowych przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych; zmianami legislacyjnymi oraz realizacją programów rządowych; nowymi innowacyjnymi technologiami w budownictwie komunikacyjnym oraz problematyką projektowania odwodnienia budowli komunikacyjnych.
Patronat medialny nad seminarium sprawuje również portal Podlaskiej OIIB „Budownictwo i Architektura Podlasia”, a obradom przysłuchiwał się Krzysztof Ciuńczyk, przewodniczący Okręgowej Rady POIIB.
tekst i zdjęcia: Barbara Klem







