Janusz Krentowski i Romuald Szeląg – członkowie Podlaskiej OIIB, pracownicy Politechniki Białostockiej, uczestniczyli w cyklicznej Międzynarodowej Konferencji „Engineering Failure Analysis” w Grecji.
Na zdjęciu wyżej: Janusz Krentowski – trzeci z lewej i Romuald Szeląg – szósty z lewej.
International Conference on Engineering Failure Analysis (ICEFA) odbywała się w Atenach od 7 do 10 lipca 2024 r. Tegoroczne spotkanie naukowców było jubileuszową, dziesiątą edycją wydarzenia. O jego randze świadczy fakt, że prezydium Konferencji tworzyli profesorowie z: Brazylii, Australii, Grecji i Portugalii, a w komitecie naukowym znalazło się prawie 50-ciu profesorów, reprezentujących wszystkie kontynenty. W Konferencji uczestniczyło prawie trzystu delegatów z całego świata. Polskie środowisko naukowe reprezentowali pracownicy Politechnik: Białostockiej, Warszawskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Gdańskiej, Opolskiej oraz Uniwersytetów: Warmińsko-Mazurskiego i Zielonogórskiego. Nasza, rodzima, delegacja liczyła prawie 20 osób, wśród których było – właśnie – dwóch inżynierów z Białegostoku.
Tak duże zainteresowanie Konferencją potwierdza jak istotną kwestią jest wymiana informacji na temat nowoczesnych technologii w procesie badawczym, a następnie w ocenie stanu, aż po eliminację zagrożeń i przeciwdziałanie im. Tematyka jest związana z analizą awarii konstrukcji inżynierskich, nie tylko budowlanych lecz również konstrukcji mechanicznych, np.: statków, samolotów, promów kosmicznych, a także wirników w wentylatorach przemysłowych czy suszarkach do włosów. Tymi ostatnimi tematami zajmują się na przykład profesorowie z Portugalii.
Analiza awarii i katastrof jest kluczowym interdyscyplinarnym narzędziem diagnostycznym i zapobiegawczym, które obejmuje cały cykl od zagadnień projektowych, przez budowę aż do końca okresu eksploatacji. Konferencja ICEFA skupia się na praktycznym zastosowaniu wiedzy technicznej do analizy awarii konstrukcyjnych oraz na szerokim wykorzystaniu studiów przypadków i przykładów z życia w połączeniu z teoretyczną analizą mechanizmów awarii. Jej celem jest rozwijanie wiedzy na temat awarii dla różnych zastosowań. Analiza błędów inżynierskich ma na celu ulepszenie metod projektowania różnorodnych elementów konstrukcyjnych, wydłużenie ich żywotności, zapobieganie wypadkom i katastrofom, usprawnienie procesów produkcyjnych oraz włączenie odpowiednich strategii kontroli.
Wnioski płynące z analizy awarii i katastrof, ich przyczyn i skutków, od wieków były źródłem wiedzy nt. wytrzymałości materiałów i sposobów realizacji różnorodnych konstrukcji. Konferencja to miejsce, gdzie można nawiązać kontakty z czołowymi badaczami zajmującymi się analizą awarii technicznych. Wykłady prowadzą naukowcy o międzynarodowej renomie, a w tym szacownym gronie nie zabrakło również nas – przedstawicieli Podlaskiej OIIB. W sekcji dotyczącej inżynierii lądowej zaprezentowaliśmy kompleksowo opracowane tematy stanowiące ocenę przyczyn i analizę skutków kilku naszych lokalnych – podlaskich – awarii i katastrof konstrukcji budowlanych, a także sposoby naprawy uszkodzonych elementów, zapewniające wymaganą trwałość konstrukcji. Dodatkowo przedstawiliśmy międzynarodowemu audytorium metody diagnostyczne, które wykorzystujemy podczas swoich badań.
– To już moja trzecia konferencja ICEFA, a prof. Janusz Krentowski uczestniczył w niej piąty raz – mówi Romuald Szeląg. – Po raz kolejny więc podzieliliśmy się wynikami naszych badań z przedstawicielami międzynarodowej społeczności oraz z naukowcami, zajmującymi się analizą awarii konstrukcji inżynierskich. Okazało się, że urządzenia, którymi dysponujemy w naszych uczelnianych laboratoriach, są bardzo nowoczesne, a nasze metody badawcze stanowią inspirację dla innych, również międzynarodowych zespołów badawczych.
Wymiernym efektem udziału w Konferencji będą publikacje, wydane w renomowanych wydawnictwach międzynarodowych, z których będą mogli korzystać m.in. członkowie naszej Izby.
Pomimo, że program Konferencji był bogaty w treści merytoryczne, a obrady bardzo intensywne, znaleźliśmy czas na zwiedzanie Aten. Przedstawione na fotografiach zabytki antycznej Grecji są powszechnie znane i nie wymagają komentarza, jednak z zawodowej ciekawości zainteresowały nas liczne budynki znajdujące się w stadium destrukcji i zagrożenia, co również uwieczniliśmy na fotografiach.
Wszystko co piękne szybko się kończy, a więc usatysfakcjonowani sukcesem wykładów i spotkaniem z antyczną kulturą starożytnej Grecji, wróciliśmy do równie upalnej Polski.
dr hab. inż. Janusz Krentowski, prof. PB
Zdjęcia: archiwum uczestników konferencji
W imieniu redakcji portalu BA gratulujemy naszym przedstawicielom, że efekty prowadzonych przez nich badań są doceniane na forach międzynarodowych. Życzymy, aby wiedza zdobywana podczas badań eksperckich umożliwiała całkowitą eliminację katastrof budowlanych z pracy inżynierów.