Ceniony projektant i kierownik budowy branży elektrycznej. Delegat tworzący podstawy działalności organów Podlaskiej OIIB. 28 września br. pożegnaliśmy inż. Karola Marka Jurkowskiego.
Karol Marek Jurkowski miał uprawnienia budowlane do projektowania oraz do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej elektrycznej.
Od 2002 r., czyli od powstania Podlaskiej OIIB był jej aktywnym członkiem, uczestnicząc w tworzeniu podstaw funkcjonowania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Przez dwie pierwsze kadencje (2002-2010) był zastępcą przewodniczącego Rady Podlaskiej OIIB, a w następnej (2010-2014) – skarbnikiem Rady oraz członkiem Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB. W tej ostatniej, oprócz pełnienia podstawowych obowiązków, aktywnie uczestniczył w opracowaniu „standardów nauczania” w zakresie instalacji elektrycznych dla uczelni kształcących na rzecz budownictwa. Był również członkiem Komisji Uchwał i Wniosków PIIB (2010-2014). W kadencjach 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018 uczestniczył w przeprowadzaniu egzaminów na uprawnienia budowlane jako egzaminator.
Karol Jurkowski, według oficjalnej metryki, urodził się 1 stycznia 1942 r. w Supraślu. Przez niemal całe swoje życie zawodowe (1961-2011) pracował w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt – Białystok” zaczynając od stanowiska „pomoc techniczna” do „starszego projektanta” i sprawdzającego w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Pełnił też funkcję kierownika pracowni projektowej.
– Do Miastoprojektu Karol „przyszedł” po wojsku, które – co ciekawe – odbywał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego w Warszawie – wspomina Grzegorz Litman, współpracownik i kolega. – Zawsze był muzykalny. Podczas nauki w Liceum Plastycznym w Supraślu prowadził zespół muzyczny. Grał na gitarze, akordeonie. Poznałem go w 1968 r., kiedy również trafiłem do pracy w Miastoprojekcie. Zaczynaliśmy od projektowania instalacji elektrycznych i słaboprądowych (tak się wtedy nazywały), czyli instalacji pod telefony i domofony, w budynku Horteksu przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. Potem kolejna większa praca to obecna Miejska Komenda Policji przy ul. Bema w Białymstoku. Wtedy miała być komendą powiatową. Trzeci, w podobnej skali, to hotel Orbis (obecnie Hotel Gołębiewski), który – niestety – nie został wykonany w takim kształcie jak zaproponowaliśmy.
W czasie swojej pracy Karol Jurkowski zaprojektował instalacje elektryczne oraz infrastrukturę techniczną m.in.: wielu osiedli mieszkaniowych w Białymstoku, Łomży, Ełku, Sokółce, Bielsku Podlaskim; budynków użyteczności publicznej: NBP w Białymstoku, szpitala w Garwolinie, szpitala zakaźnego w Białymstoku, sal sportowych przy szkołach, kilku banków. Zajmował się również nadzorem inwestorskim wielu obiektów.
Długoletnia praca w Miastoprojekcie to nie tylko obowiązki zawodowe, w których dał się poznać jako człowiek bardzo uczynny, ale również czas, poświęcany na spotkania – dziś powiedzielibyśmy – na integrację.
– Tradycją zakładu były wspólne tzw. pożegnania roku – mówi Grzegorz Litman. – Uroczyście obchodzony był Dzień Kobiet. Panie takie miały święto, że się napracowały do diabła, bo musiały kanapek narobić i stoły nakryć, a mężczyźni o trzeciej rano do domu wracali (uśmiech). Niektóre z tych imprez były wyjazdowe np. do Kręgu, do Atlanty. Karol był duszą towarzystwa, świetnie tańczył. Jak zaczynaliśmy nowy projekt, to pierwszy miesiąc przegrywaliśmy w karty. Architekci musieli najpierw przygotować swoje wizje, a dopiero potem wchodziły branże. Był na wszystko czas, człowiek zdążył. Potem zaczął się pośpiech, coraz szybciej i szybciej, i mamy to do dziś. Karol lubił uczyć, pokazywać i tłumaczyć. Pracowało się z nim super. Był jednym z trzech kierowników, których miałem, z nim pracowałem najdłużej. Żadnych problemów nie było. Choć… potrafił zadbać o swój zespół, o pracowników i ich wynagrodzenia, i, jak trzeba było, to umiał teczką dokumentów rzucić. Fajny kolega, nie zadufany w sobie, nie wywyższający się, dzielący się wiedzą.
Jak przystało na elektryka Karol Jurkowski od 1968 r. był członkiem białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Pełnione funkcje w SEP to: członek Oddziałowej Komisji Rewizyjnej (1984-1987), wiceprezes Zarządu Oddziału (1987-1994), członek Rady Nadzorczej ds. Komisji Kwalifikacyjnej (2002-2006) i członek zarządu (2010-2018).
Na zaproszenie Politechniki Białostockiej prowadził zajęcia na Studiach Podyplomowych organizowanych przez uczelnię.
Za swoją aktywność społeczną i zawodową Karol Jurkowski był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi, resortowymi, organizacji zawodowych i społecznych, a także medalami. Udało się nam ustalić tyle: Srebrny (1987) i Złoty Krzyż Zasługi (2002), Srebrna Odznaka Honorowa SEP (1979), Złota Odznaka Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1984), Złota Odznaka Zasłużony Białostocczyźnie (1989), Złota Odznaka Honorowa SEP (1989), Złota Odznaka Honorowa NOT (1996), Medal im. prof. Mieczysława Pożaryskiego – SEP (2006), Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa (2007), Srebrna Odznaka Honorowa PIIB (2008), Medal Złotyza Zasługi za Długoletnią Służbę (2012), Szafirowa Odznaka Honorowa SEP (2015). W 2022 r. na wniosek Podlaskiej OIIB otrzymał odznaczenie ministerialne „Za zasługi dla budownictwa”. Jego wręczenie odbyło się podczas Gali Jubileuszowej z okazji 20-lecia istnienia POIIB.
Na emeryturze cały czas działał społecznie. Karol Jurkowski znany był w gronie białostockiego Oddziału SEP z kierowania organizacją wielu dorocznych Bali Elektryka, które w latach 80. i 90-tych ub.w. były znane i cenione w środowisku białostockiej inteligencji technicznej i nie tylko.
Karol Jurkowski pracował również w Radzie Programowej „Biuletynu Informacyjnego” PDOIA RP i POIIB.
opracowała Barbara Klem
zdjęcie: archiwum Grzegorza Litmana
Pozostaniesz w naszej pamięci.