Z nieukrywaną dumą i radością przedstawiamy kilka osób, które osiągnęły najwyższe wyniki egzaminu na uprawnienia budowlane w sesji wiosennej. Serdecznie im gratulujemy.
Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa od lat tworzy „ranking” osób najlepiej zdających egzaminy. W bieżącej sesji (odbywającej się na przełomie maja i czerwica 2024 r.) wyróżnienia otrzymały m.in.: Bożena Sienkiewicz, Joanna Szaciło i Paweł Mackiewicz. Gratulujemy tak dobrego zdania egzaminów i życzymy dalszych sukcesów zawodowych oraz nieustającego rozwoju.
Jestem absolwentką kierunku elektrotechnika, ze specjalnością automatyka i metrologia Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych – zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi Instytutu Łączności w Warszawie.
Z telekomunikacją jestem związana od 1998 r., a od 2003 r. mam uprawnienia budowlane do projektowania w telekomunikacji przewodowej. Jestem członkiem Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji. Od 2019 r. prowadzę również własną działalność gospodarczą.
Mam wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i realizacji inwestycji dla jednostek naukowych, podmiotów kolejowych, operatorów telekomunikacyjnych oraz samorządów. Początek mojej kariery związałam z biurami projektowymi i firmami projektowo-wykonawczymi, w których zajmowałam się projektami budowy pierwszych linii światłowodowych w Polsce oraz projektami związanymi z rozwojem internetu. W latach 2004-2014 współpracowałam z Działem Projektowania i Rozwoju Sieci Telekomunikacyjnej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, gdzie m.in. odpowiadałam za realizację inwestycji dotyczących budowy sieci WARMAN. W 2015 r. brałam udział w realizacji budowy Centrum Danych „Ocean” ICM Uniwersytetu Warszawskiego oraz CyberSEC LAB Wojskowego Instytutu Łączności. Od 2016 r. pracowałam przy projektach budowy sieci FTTH dla operatorów telekomunikacyjnych oraz związanych z przebudową i budową linii kolejowych (m.in. w projekcie modernizacji linii obwodowej w Warszawie, projekcie przebudowy linii kolejowej LK 3 oraz budowy sieci GSM-R). Od 2023 r. uczestniczę w projekcie Kolei Dużych Prędkości.
Od dawna dzielę się też swoją wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w konsultacjach przepisów dotyczących telekomunikacji, w regulacjach rynku telekomunikacyjnego oraz prowadząc szkolenia z dziedziny telekomunikacji. W latach: 2015, 2017, 2019, 2023 uczestniczyłam jako ekspert z zakresu technicznych aspektów budowy i eksploatacji sieci szerokopasmowych w warsztatach szkoleniowych prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.
Od wielu lat mam uprawnienia budowlane w telekomunikacji przewodowej, jednak z uwagi na to, że coraz częściej inwestycje, w których biorę udział, wymagają też zaangażowania w część radiową, postanowiłam przystąpić ponownie do egzaminów na uprawnienia budowlane, co umożliwi mi realizację również tych projektów. Na egzaminach osiągnęłam wynik 100%, z czego jestem bardzo dumna i co stanowi potwierdzenie moich umiejętności zawodowych.
Prywatnie lubię spędzać czas na łonie natury i uczestniczę w wielu inicjatywach przyrodniczych. Lubię też podróże – zarówno te dalekie, jak i te bliższe.
Poznajcie mnie, waszego coo. Oto moja droga do szczytu. Karierę zawodową rozpoczęłam jeszcze na studiach, gdzie zdobyłam wiedzę teoretyczną, która stała się solidną podstawą do dalszego rozwoju. Od 2014 r. prowadzę lokalną firmę projektowo-budowlaną, będącą rozszerzeniem działającej od 30 lat rodzinnej firmy inżynierskiej. Zdobyłam tam bezcenne doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz zrealizowałam wiele prestiżowych projektów dla największych zagranicznych spółek.
Moje wyzwania i sukcesy. Bazując na tym, stworzyliśmy z zespołem organizację, która jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Efektywność i szybka reakcja na zmiany na każdym etapie inwestycji umożliwiły mi zrealizowanie projektów, z których jestem niezwykle dumna. Pracowałam przy najbardziej wymagających kontraktach, zdobywając dogłębną praktyczną wiedzę na temat projektowania, zarządzania i realizacji inwestycji produkcyjnych, logistycznych oraz centrów handlowych.
Liderka z wizją. Jestem osobą, która pracuje w podejściu systemowym. Mój styl zarządzania łączy kompetencje techniczne z umiejętnościami menedżerskimi, co pozwala na skuteczne kierowanie zespołem i realizację nawet najbardziej złożonych projektów. Praktykuję otwartą współpracę z projektantami, architektami, inspektorami oraz inwestorami, co pozwala mi na ciągłe usprawnianie procesów i osiąganie wyznaczonych celów.
Moje osiągnięcia. Mam na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć, w tym prowadzenie trudnych i złożonych projektów dla branży produkcyjnej, magazynowej, hotelarskiej oraz dla centrów handlowych. Współpracuję z takimi firmami jak Panattoni, Orbis, Nepi RockCastle, Orlen czy Decathlon.
Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą trójki córek. Czas wolny spędzam aktywnie z rodziną, uwielbiam wspólne wycieczki oraz weekendowe wypady za miasto.
Jestem absolwentem kierunku budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Studia inżynierskie ukończyłem w specjalności drogowej, która wydawała mi się najłatwiej przyswajalna ze wszystkich specjalności w toku studiów pierwszego stopnia, a sama praca w sektorze drogownictwa – bardzo ciekawa. Jednak koleje losu i wybór ścieżki zawodowej spowodowały, że studia magisterskie odbywałem już na specjalności inżynieria produkcji budowlanej. Niemniej, zdobycie wiedzy w wielu aspektach naszego rzemiosła oraz praca w różnych sektorach budownictwa w trakcie trwania studiów, pozwoliły na rozszerzenie kompetencji i spojrzenia na wykonywany zawód inżyniera.
Od kilku lat pracuję w Łomży w rodzinnej firmie zajmującej się produkcją prefabrykatów żelbetowych na potrzeby budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i drogowego. Realizujemy kontrakty w Polsce i za granicą, a nasza działalność związana ze wznoszeniem konstrukcji jest zazwyczaj najważniejszym etapem danej inwestycji. Do moich zadań należy głównie nadzór właściwego przebiegu produkcji i jakości wytwarzanych elementów oraz zarządzanie projektami (od ofertowania, poprzez zamówienia materiałów i surowców, na logistyce kończąc). Jest to praca niewiele różniąca się od stanowiska inżyniera/kierownika robót na budowie, ponieważ, poza stacjonarnym charakterem pracy, zakres obowiązków jest bardzo zbliżony.
Z decyzję o zrobieniu uprawnień budowlanych zwlekałem kilka lat przez deficyt wolnego czasu na właściwe przygotowanie się do egzaminów. Był to brakujący, a jednocześnie mocno „uwierający” element mojego wykształcenia. Wybór kierunków studiów był naturalnym wyborem, który dodatkowo zbiegł się w czasie z boomem budowlanym w naszym kraju przed Euro `2012. Podziwiałem wtedy m.in. budujące się nowoczesne stadiony i marzyłem, aby w przyszłości – jako wielki fan futbolu – brać udział w realizacji podobnych obiektów. Marzenie udało się niejako spełnić, gdyż pracowałem na budowie stadionu przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie oraz przebudowie Stadionu Miejskiego w Kolnie. Muszę jednak uczciwie przyznać, że nie spodziewałem się, że będę rozwijać się akurat w tej dziedzinie. Budownictwo interesowało mnie od najmłodszych lat (do dziś mam ogromną ilość zestawów klocków Lego z dzieciństwa), jednakże trudne, wymagające studia nieco stłumiły mój młodzieńczy zapał. Szczęśliwie, obecnie spełniam się w tym, co robię i stawiam sobie kolejne cele. W przyszłości chciałbym rozszerzyć świeżo nabyte uprawnienia o uprawnienia do projektowania w tej samej specjalności.
Czas wolny staram się spędzać aktywnie ze swoją dziewczyną, która również należy do naszego „światka” – jest inżynierem z branży sanitarnej. Najczęściej chodzimy na siłownię, aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu: spacery i jazda na rowerze. Lubimy wyjeżdżać w góry – wiosną zdobywamy szczyty, a zimą jeździmy na nartach. W weekendy spełniam się także w roli sędziego piłkarskiego, w której – poza dobrą kondycją – szczególnie przydatne są umiejętności wykorzystywane w pracy inżyniera, tj. analityczne myślenie i szybkie podejmowanie decyzji.
opracowały: Monika Korpacz, Magdalena Tołoczko i Barbara Klem
Zdjęcia z archiwów rozmówców