Wyłonienie najlepszych realizacji i pokazanie przez nie społeczeństwu potencjału wykonawców, inwestorów, projektantów – to cel konkursu „Budowa roku w regionie płn.-wsch. Polski”.
Wystartowała właśnie jego kolejna edycja. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. O konkursie mówi Waldemar Orłowski, przewodniczący białostockiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, organizatora budowlanych rywalizacji.
– Barbara Klem: W tym roku mijają już 34 lata od kiedy Oddział rozpoczął prowadzenie lokalnych budowlanych rywalizacji. Jaki jest cel tego wydarzenia?
– Waldemar Orłowski: Konkurs ma na celu promowanie i nagradzanie inwestorów, projektantów, wykonawców i podwykonawców najlepiej zbudowanych obiektów w naszym regionie. Przy czym najlepiej oznacza: bezpiecznie, nowocześnie i – do tego – pięknie. Mamy nadzieję, że takich budów będzie w bieżącej edycji znacząca ilość i przez to będziemy mieli możliwość pełniejszego zaprezentowania dorobku firm budowlanych z naszego regionu. Bo nie chodzi nam głównie o przyznanie nagród samych w sobie, ale pokazanie społeczeństwu potencjału naszych inżynierów. A dodam, że promocja jest w skali kraju, gdyż nasz zasięg jest szerszy niż tylko region, dzięki PZITB, który jest Związkiem ogólnopolskim z ponad 90-letnią tradycją działalności. Lokalne wydarzenia trafiają więc do innych Oddziałów i w zasadzie cała Polska będzie mogła zapoznać się z naszymi realizacjami.
– B.K.: Wydaje się, że Państwa przewidywania co do ilości zgłoszeń powinny się spełnić, bowiem tegoroczny konkurs obejmuje budowy z czterech lat?
– W.O.: Tak. Do 27. edycji mogą być zgłaszane budowy, które zostały zakończone od początku 2021 r. do końca 2024 r., natomiast formalne przekazanie do użytkowania obiektów mogło nastąpić nawet do końca kwietnia 2025 r. Zgłosić obiekt mogą wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego. W konkursie mogą „startować” obiekty w różnych kategoriach m.in. budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, drogi (mosty, wiadukty), modernizacje, przebudowy, obiekty inżynieryjne, zabytki. Mamy osiem grup, a jury nie wyklucza utworzenia kolejnej, w przypadku nietypowego zgłoszenia. Udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na wizytację obiektu przez sędziów Sądu konkursowego, którzy dokonują szczegółowych oględzin obiektu budowlanego i sprawdzają jego pełną dokumentację techniczną. Ocena obejmuje m.in.: organizację przebiegu robót; rozwiązania techniczne i technologiczne – poziom ich nowoczesności i innowacyjności; jakość robót; bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia. Nagrodę specjalną Grand Prix Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego za nowoczesność rozwiązań urządzeń transportu bliskiego wspomagających osoby niepełnosprawne w samodzielnym poruszaniu się przyznaje białostockie Biuro Urzędu Dozoru Technicznego Oddział Terenowy w Warszawie.
– B.K.: Nagrodami są – znane już zapewne w środowisku – złote, srebrne i brązowe statuetki oraz wyróżnienia. Będą one wręczane jesienią br. podczas uroczystej Gali z udziałem współorganizatorów i gości, reprezentujących władze rządowe i samorządowe, przedstawicieli uczelni i instytucji okołobudowlanych…
– W.O.: Tak. Jeszcze nie ustaliliśmy konkretnej daty uroczystości, chcemy bowiem połączyć wręczenie statuetek, ze spóźnionymi trochę obchodami 75-cio lecia Oddziału PZiTB w Białymstoku oraz jubileuszu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który w 2024 r. obchodził 90-lecie istnienia. Będzie to więc też trochę jubileuszowe wydarzenie. Warto podkreślić, że w organizację Konkursu od lat zaangażowani są: Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski w Białymstoku, Okręgowy Inspektorat Pracy, Urząd Dozoru Technicznego Oddział Terenowy w Warszawie Biuro Białymstoku i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Zachęcam gorąco do zgłaszania się do konkursu.
– B.K.: Popieram zachętę i dziękuję za rozmowę.
Barbara Klem
Zdjęcie z archiwum rozmówcy