Inżynierów budownictwa spotkałam dziś (19 lipca) w galerii Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Uczestniczyli w wernisażu wystawy malarstwa białostockiej artystki Magdaleny Talmon.
Obecność „umysłów ścisłych” w wydarzeniu artystycznym jest kontynuacją cyklu spotkań pod hasłem „inżynier to też humanista”. Ich pomysłodawcami są inżynierowie: Ewa Łotowska, Jerzy Obolewicz i Mariusz Adamski.
– Pierwsze nasze spotkanie pod tym hasłem odbyło się wiosną tego roku, w ramach tzw. śród inżynierskich – mówi Ewa Łotowska, przewodnicząca Koła Seniorów PZITB Oddział Białystok. – Kontynuując temat, dziś jesteśmy na wernisażu. Nie jest nas wielu, ale tłumaczę to przerwą urlopową i konkurencją, jaką robi nam mecz Jagiellonii (uśmiech). Na pewno „odezwiemy się” aktywniej we wrześniu, bo mamy ciekawe plany. Skąd taki pomysł? Inżynierowie w czasie czynnej pracy zawodowej zajmują się budową, po pracy rozmyślają nadal o… O budowie. Chcemy trochę zmienić ich świat kręcący się wokół budownictwa. Uważam, że w Białymstoku jest wiele inicjatyw kulturalnych i zachęcam wszystkich do korzystania z nich. Zapraszamy inżynierów z rodzinami.
Koniecznie kilka słów na temat wystawy i autorki. Magdalena Talmon maluje kobiety, pokazując ich siłę i energię przy pomocy mocnych, wyrazistych kolorów. Jej prace są bardzo osobiste, w każdym obrazie zostawia wyraźny ślad własnych emocji i przeżyć. Inspiruje się techniką pisania ikon, co widać w światłocieniu i prowadzeniu linii. Jest zafascynowana tradycyjną kulturą Podlasia. Charakterystyczne dla ludowej tradycji tego regionu kolory i motywy można odnaleźć w większości jej prac. Artystka uczyniła z nich swego rodzaju znak firmowy, wplatając je w prace w sposób nieraz zaskakujący i nieoczywisty, ale zawsze widoczny.
Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, ACE Power English Upper Intermediate QLD Australia. Ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych i siedem zbiorowych. Obecnie jest instruktorem plastyki, prowadzi zajęcia w w PIK.
Wystawa będzie czynna do 20 sierpnia w dni robocze, w godz. 10-17. Wstęp jest bezpłatny.
A przy okazji mogliśmy jednak zostać inżynierami i fachowym okiem rzucić na odnowiony budynek PIK-u przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku, który od jesieni 2022 r. przechodził gruntowną modernizację. Skomplikowane prace inżynierskie w zabytkowym obiekcie opisywaliśmy na łamach „B&A P”. Zainteresowanych przypomnieniem sobie tematu odsyłam do archiwalnego wydania „Budownictwa i Architektury Podlasia” – nr 1(80)/2023, str. 16.
Tekst i zdjęcia: Barbara Klem
Zainteresowani spotkaniami mogą się zgłaszać: pzitb@bialystok.enot.pl