Ciekawe, autorskie projekty techniczne jako propozycje rozwiązania problemu zgłoszonego przez przedsiębiorstwo regionalne z szansą na wdrożenie. To główny cel Konkursu „Wschodzący innowatorzy”.
Konkurs organizuje od dwóch lat Politechnika Białostocka w ramach działania Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Partnerem wydarzenia jest Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. W gali ogłoszenia wyników, 25 czerwca uczestniczyli: Krzysztof Ciuńczyk, przewodniczący Okręgowej Rady POIIB (na zdjęciu pierwszy z prawej) oraz Krzysztof Falkowski, przewodniczący Okręgowej Komisji kwalifikacyjnej POIIB i jednocześnie członek komisji konkursowej z ramienia podlaskiego samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
Tegoroczna, druga już, edycja wydarzenia cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno po stronie przedsiębiorców poszukujących innowacyjnych rozwiązań jak i uczniów szkół ponadpodstawowych chcących sprostać postawionym zadaniom.
Pracodawcy z naszego regionu zgłosili do konkursu 21 zadań praktycznych. Wśród nich znalazła się jedna firma z branży budowlanej Danwood SA, która zaproponowała cztery innowacyjne tematy: trzy w dziedzinie drewnianych konstrukcji szkieletowych i jeden w obszarze it.
Ostatecznie do konkursu przystąpiło dziesięć zespołów z sześciu szkół ponadpodstawowych, które podjęły się wybranych wyzwań, w tym opracowywania aplikacji administracyjno-komunikacyjnej firmy Danwood. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, zgłoszone innowacje dotyczyły urządzeń i oprogramowania, i polegały na opracowaniu zupełnie nowych produktów lub ulepszeniu już istniejących. Prezentowane prace były oceniane według ośmiu kryteriów: jakość i samodzielność wykonania zadania, poziom osiągniętych celów, gotowość do wdrożenia, zasięg i rentowność komercjalizacji, opinia przedsiębiorstwa, a także sposób prezentacji i poprawność udzielanych odpowiedzi.
Zwyciężyła drużyna z VI LO w Białymstoku, która opracowała i wykonała tester siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych. Drugie miejsce przyznano zespołowi z Technikum Programistycznego Infotech również z Białegostoku za opracowanie innowacyjnej platformy edukacyjnej z elementami dziennika elektronicznego, zaś trzecie miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku za zaprojektowanie i wykonanie skutera z drewna o napędzie elektrycznym.
Wszystkie prace były interesujące, a uczniowie prezentowali je w sposób przekonujący, co świadczy o ich wysokim potencjale merytorycznym i samodzielności. Stopnie trudności oraz zaawansowania prac były różne, od koncepcji aż po prototypy. W mojej ocenie, najtrudniejszym elementem każdej pracy było znalezienie innowacyjnego rozwiązania, czyli takiego, które jeszcze nie funkcjonuje, a jednocześnie ma szanse na wdrożenie. Równie ważnym był odpowiedni przekaz, na czym polega problem i jego innowacyjne rozwiązanie na tle już istniejących produktów. Szczególnie ujmująca była młodzieńcza energia, entuzjazm i wiara w sukces wszystkich uczestników finałowego etapu. Konkurs Wschodzący innowatorzy to doskonały wzorzec współpracy Politechniki Białostockiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym oparty na innowacjach.
Krzysztof Falkowski, członek komisji konkursowej z ramienia Podlaskiej OIIB
Zdjęcie: Politechnika Białostocka
Szczegóły gali ogłoszenia wyników – na stronie Politechniki Białostockiej. Zapraszam do lektury