Inżynier pyta, ubezpieczyciel odpowiada – cz. II

Publikujemy autentyczne pytania inżynierów budownictwa przesłane do Ergo Hestii na adres inzynierowie@ubezpieczeniadlainzynierow.pl oraz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy także do zgłaszania kolejnych.

– Czy zakładając sytuację, że podejmę się wykonania zlecenia (umowa zlecenie) na zadanie całkowicie niemające związku z zawodem inżyniera budownictwa (np. kierowcy) i wyrządzę szkodę przedsiębiorstwu, z którym mam podpisaną ww. umowę (np. uszkodzę pojazd tegoż przedsiębiorstwa – stłuczka, otarcie), to czy jestem objęty jakąś formą ubezpieczenia w ramach tego obowiązkowego dla inżynierów?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC inżyniera budownictwa obejmuje tylko szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem samodzielnej technicznej funkcji w budownictwie oraz szkody wynikłe z wykonywania projektów wykonawczych, techniczno-budowlanych oraz innych projektów zawierających analizy stanów granicznych nośności (SGN) i/lub stanów granicznych użytkowalności (SGU), obliczenia statyczne i wytrzymałościowe, analizy wytrzymałościowe i wyboczeniowe, analizy konstrukcji wraz z koniecznymi opisami oraz dokumentacją rysunkową i kosztorysową:

  1. szkody związane z wykonywaniem tytułu rzeczoznawcy budowlanego,
  2. wynikające z wykonywania czynności majstra budowlanego,
  3. powstałe na skutek wykonywania opracowań technicznych wynikających z przepisów Prawa budowlanego oraz aktów wykonawczych do tej ustawy).

Inne szkody pozostają poza zakresem ochrony ubezpieczeniowej z obowiązkowego ubezpieczenia OC, w tym szkoda opisana w pytaniu powyżej.

Dodatkowo Umowa Generalna zawarta pomiędzy PIIB, a Ergo Hestią udziela ochrony wszystkim inżynierom budownictwa na:

  1. szkody wyrządzone w życiu prywatnym (np. szkody wyrządzone przez dzieci, psy, amatorskim uprawianiem sportu, posiadaniem domu, mieszkania),
  2. koszty obrony prawnej poniesione przez ubezpieczonego wskutek konieczności pokrycia takich kosztów w celu obrony swoich praw, w zakresie przewidzianym w obowiązujących przepisach, w postępowaniach przed sądami polskimi, prowadzonych z jego udziałem w charakterze pozwanego, podejrzanego, oskarżonego oraz w wewnętrznym postępowaniu dyscyplinarnym lub zawodowym.

Niestety, uszkodzenie wynajętego samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie jest objęte, ani ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym, ani w ubezpieczeniu kosztów obrony prawnej.

Posiadam uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń. Posiadam polisę podstawową OC, ale chcę korzystać również z nadwyżkowego OC inżynierów budownictwa. Chcę się dowiedzieć jaki zakres ubezpieczenia obejmuje, czy na przykład przeglądy obiektów budowlanych, których wykonuję dużo?

Nadwyżkowe ubezpieczenie OC inżyniera budownictwa jest zawierane w identycznym zakresie, jak ubezpieczenie obowiązkowe z dodatkowymi regulacjami ujętymi w Umowie Generalnej OC inżynierów budownictwa zawartej pomiędzy PIIB, a Ergo Hestią.

Sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych jest ujęte w Prawie budowlanym jako samodzielna techniczna funkcja w budownictwie. To oznacza, że szkody wyrządzone w związku ze sprawowaniem kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych np. wykonywaniem przeglądów okresowych w ramach posiadanych uprawnień budowlanych są objęte ubezpieczeniem nadwyżkowym OC inżyniera budownictwa.

– Posiadam uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w zakresie sieci i instalacji sanitarnych. Wyjeżdżam na budowę do Norwegii, gdzie będę kierował jako kierownik budowy pracami budowlanymi na kubaturowym obiekcie mieszkaniowym. Cztery budynki, 184 mieszkania. Proszę o odpowiedź, czy w takiej sytuacji, kiedy to uprawnienia budowlane nie są wymagane (w Norwegii brak takich wymogów prawnych) i jestem upoważniony do nadzorowania prac budowlanych na podstawie odrębnych przepisów, to czy Państwa ochrona ubezpieczeniowa opłacona przy moich uprawnieniach sanitarnych będzie mnie chroniła, czy nie i jeśli będzie to w jakim zakresie?

§ 11 Umowy Generalnej OC inżynierów budownictwa zawartej pomiędzy PIIB, a Ergo Hestią stanowi, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody powstałe na terytorium całego świata. Należy ten zapis rozumieć, że ochrona na terytorium całego świata obejmuje:

  1. szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem samodzielnej technicznej funkcji w budownictwie,
  2. szkody wynikające z wykonywania projektów wykonawczych, techniczno – budowlanych oraz innych projektów zawierających analizy stanów granicznych nośności (SGN) i/lub stanów granicznych użytkowalności (SGU), obliczenia statyczne i wytrzymałościowe, analizy wytrzymałościowe i wyboczeniowe, analizy konstrukcji wraz z koniecznymi opisami oraz dokumentacją rysunkową i kosztorysową,
  3. szkody wynikające z wykonywania tytułu rzeczoznawcy budowlanego,
  4. szkody wynikające z wykonywania czynności majstra budowlanego,
  5. powstałe na skutek wykonywania opracowań technicznych wynikających z przepisów Prawa budowlanego oraz aktów wykonawczych do tej ustawy)

Opisany w pytaniu przypadek kierowania budową nie jest wykonywaniem samodzielnej technicznej funkcji w budownictwie w rozumieniu polskiej Ustawy Prawo budowlane. Opisane czynności będą wykonywane na podstawie przepisów norweskich bez konieczności posiadania uprawień budowlanych. Sytuacją, która podlega ochronie ubezpieczeniowej z punktu a) powyżej jest np. podpisywanie własnymi uprawnieniami projektów wykonywanych dla inwestycji realizowanych w Niemczech, po wcześniejszym uzyskaniu prawa wykonywania zawodu na podstawie właściwych lokalnych przepisów.

– Jak działa ubezpieczenie projektanta sprawdzającego? Czy on odpowiada z projektantem 50/50%? Jak dzielone są wypłaty z odszkodowań?

Warto pamiętać, że w przypadku błędów projektowych odpowiedzialność za szkodę ponosi projektant i projektant sprawdzający. Ich odpowiedzialność jest solidarna (na podstawie art. 441 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie w granicach sum gwarancyjnych z ubezpieczeń obu projektantów oceniając stopień winy każdego z nich. W przypadku, gdy udokumentowanie roszczenie przekracza kwotę wypłaconą przez Ubezpieczyciela, poszkodowany ma prawo zwrócić się do dowolnie wybranej osoby – projektanta lub projektanta sprawdzającego lub obu naraz – o wypłatę należnej pozostałej kwoty, a ta osoba jest zobowiązana do jej wypłaty.

Zapraszamy do zadawania dodatkowych pytań i zgłaszanie wątpliwości – staramy się, aby żadne pytanie nie pozostawało bez odpowiedzi.

Maria Tomaszewska-Pestka, Agencja Wyłączna Ergo Hestii

mtp@ubezpieczeniadlainzynierow.pl

Artykuł jest kontynuacją serii o ubezpieczeniu OC, w której dotąd opublikowano artykuły:

Działalność zawodowa inżyniera, a ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC w pytaniach i odpowiedziach

Inżynier pyta, ubezpieczyciel odpowiada – cz. I

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Szukaj
Najchętniej czytane
Kategorie
Archiwum
Archiwa
Subskrybuj!
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!
Skip to content