Rewitalizacja terenów nabrzeży nad zalewami w Siemiatyczach
Uczynić miasto jeszcze bardziej przyjaznym i bliskim mieszkańcom i turystom – taki jest główny cel realizowanej przez samorząd Siemiatycz inwestycji pn. Rewitalizacja terenów nabrzeży nad zalewem.
W założenia projektowe wpisano dziesięć zadań: rozbudowa ścieżki pieszo-rowerowej, budowa kładki na rzece Kamionka, doświetlenie terenów nad zalewem, budowa kanalizacji deszczowej w ul. Nadrzecznej, budowa systemu nawadniania terenów nad zbiornikami retencyjnymi oraz boisk piłkarskich, przebudowa mostu z jazem w ciągu ul. Spacerowej, budowa/przebudowa z rozbudową i odbudową pomostu na zalewie nr 2 (dalej od centrum), dostawa, montaż i rozruch technologiczny zestawów fontann pływających na zalewie nr 1 oraz montaż konsoli sterowania manualnego istniejącego zestawu fontann pływających, rozbudowa placu integracji społecznej oraz rozbudowa budynku sanitarno-technicznego przy ul. Grodzieńskiej. Zadanie jest kontynuacją działań podejmowanych już przez miasto w tej okolicy. Jest to teren bardzo ważny ze względów społeczno-gospodarczych i rekreacyjnych. To tu mieszkańcy i turyści korzystają z uroków, które oferuje przyroda.
Rewitalizacja terenów nabrzeży w okolicy zalewów podniesie atrakcyjność Siemiatycz. Wpłynie pozytywnie na wizerunek miejsca koncentrującego zarówno funkcje turystyczne i kulturalne, jak również umacniającego więzi społeczne i lokalną tożsamość.
– Woda i las w zasięgu ręki czynią ten teren wyjątkowo atrakcyjnym, dlatego od lat nie ustajemy w działaniach, aby go uatrakcyjniać – mówi Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz. – W ostatnich latach udało nam się zbudować tu nowy amfiteatr, przebudować pawilony handlowe na targowisku, zmodernizować plażę, wybudować ścieżkę pieszo-rowerową, zagospodarować tereny zielone. W miarę możliwości finansowych, zwiększamy dostępność tego miejsca, stąd m.in. pomysł dalszej rozbudowy ścieżki.
Realizacja zadania z wykonaniem kładki umożliwi stworzenie zamkniętego ciągu pieszo-rowerowego wokół zalewu nr 1. Zagospodarowanie terenu będzie polegać na wyznaczeniu i urządzeniu stref wypoczynku i rekreacji, skomunikowanych ciągami pieszymi. Pojawi się nowa roślinność, elementy małej architektury, urządzenia do zabawy i rekreacji dla dzieci oraz nowość – biblioteka społeczna. Ważnym elementem rewitalizacji będzie odbudowa pomostu pływającego. Latem, plaża z pomostem i kąpieliskiem jest bardzo oblegana. Zwiększy się powierzchnia pokładu dwóch istniejących narożnych platform widokowo-rekreacyjnych w kształcie kwadratów. Odbudowane zostanie ich drewniane, pokryte trzciną, zadaszenie. Konstrukcja zostanie odpowiednio wzmocniona.
Na zalewie nr 1 zostaną zainstalowane dwa zestawy fontann pływających z konsolą sterowania. Pierwszy będzie złożony z ośmiu strumieni o wysokości min. 22 m. Dysze będą miały kolorowe oświetlenie z możliwością programowania efektów świetlnych. Dodatkową atrakcją będą fontanny tańczące w rytm muzyki. Interakcja z fontanną polegać ma także na możliwości uruchomienia dłońmi poszczególnych strumieni wody. Drugi zestaw to typ fontanny zmieniającej obrazy wodne, składającej się z trzech dysz: kumulacyjnej o wyrzucie wąskiego strumienia wody na wysokość min. 30 m, kielichowej o wysokości min. 3 m i szerokości 20 m (obraz w kształcie kielicha) i wielostrumieniowej o wysokości min. 4 m i szerokości 40 m.
– Zakres robót jest rozległy i bardzo zróżnicowany – ocenia Łukasz Nowicki, dyrektor techniczny firmy Hydrobud Kielczyk Białystok, która realizuje przedsięwzięcie. – W zakresie prac mamy m.in. remont jazomostu, budowę kładki, odbudowę pomostu – są to typowe dla naszej spółki prace. Ale… Układamy też kanalizację deszczową, budujemy ścieżki pieszo-rowerowe, montujemy oświetlenie i fontanny pływające. Mamy wykonać świetlne ogrody przy amfiteatrze – prace obejmują o wiele branż. A ponieważ my najlepiej czujemy się w wodzie (uśmiech), tu kłopotliwe jest logistyczne spięcie całości. Prace przebiegają jednak bardzo sprawnie. Wykonaliśmy już kanalizację deszczową przy ul. Nadrzecznej, wyremontowaliśmy most z jazem w ciągu ul. Spacerowej, nawodnienie boiska piłkarskiego i konstrukcję stalową kładki, na której gotowa jest płyta żelbetowa, izolacjo-nawierzchnia i balustrady aluminiowe. Oczekujemy na montaż łuków stalowych, co nastąpi pod koniec września. Trwają roboty przy budowie ścieżek (zaawansowanie jest na poziomie 86%). Część zadania jest formie dostaw np. fontanny pływające „przyjadą” gotowe, na przełomie września i października. Okolica zalewu nr 1 jest jednym wielkim placem budowy. Staramy się wspierać lokalne firmy i korzystamy z ich usług w ramach podwykonawstwa. W beton np. zaopatruje nas Przedsiębiorstwo Komunalne, podwykonawcą robót ziemnych i brukarskich jest „Dimex” Budownictwo Komunikacyjne Antoni Timofiejuk Siemiatycze, elektrycznych – Elstaw Siemiatycze, a sanitarnych – Infra Instal Bielsk Podlaski. Z uwagi na złożoność inwestycji oraz ograniczony rynek lokalny wspieramy się również firmami, z którymi współpracujemy już długo. Dostawcą konstrukcji stalowej jest Instalbud z Czarnej Białostockiej, pomosty pływające dostarcza Karos z Bartoszyc, nawodnienie – Garden z Białegostoku, a fontanny pływające – Tomasz Grajek z Konina. Warto dodać, iż nasza lokalna firma Garden, działająca ponad 30 lat, ma w swoim dorobku wykonanie w Osieku koło Oświęcimia, największego basenu biodesign na świecie o powierzchni ok 1.500 m². Jest również jedyną w Polsce budującą baseny piaskowe imitujące naturalne zbiorniki wodne.
– W Siemiatyczach z przyjemnością wykonaliśmy nawodnienie boiska sportowego Przed nami jeszcze nawodnienie zieleni miejskiej zraszaczami wynurzanymi – wylicza Marek Ignatowicz, właściciel firmy.
Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa osób korzystających z infrastruktury miejskiej, firma BIT rozbudowała system monitoringu wizyjnego funkcjonujący obecnie na terenie miasta, o nowe punkty kamerowe. Zintegrowany system powiększył się o 14 punktów kamerowych, w których zainstalowano 29 kamer wysokiej rozdzielczości 4Mpix z obiektywami o zmiennej ogniskowej, umożliwiające obserwację obszarów w bardzo szerokim kącie, nawet 180 stopni. Poszczególne punkty połączono z centrum monitoringu za pośrednictwem hybrydowych systemów transmisji w postaci linii światłowodowych, radiolinii wysokich częstotliwości 60 Ghz oraz PLC (cyfrowa transmisja w przewodach energetycznych). System umożliwia inteligentną analizę materiału video.
Całkowita wartość inwestycji to ponad 10 mln zł. Władze Siemiatycz pozyskały ponad 8,5 mln zł dofinansowania z budżetu państwa. Termin realizacji – do 31 grudnia 2023 r.
Inwestor: Miasto Siemiatycze
Wykonawca: Hydrobud Kielczyk Białystok
Wykonawca monitoringu: BIT Warszawa Oddział w Białymstoku
Kierownik budowy: Piotr Zaborowski
Kierownicy robót: Antoni Timofiejuk (drogi), Krzysztof Gawryluk (sanit.) i Janusz Stawiecki (el.)
Inspektorzy nadzoru: Piotr Nielipiński (bud.), Piotr Dzierżanowski (mosty), Andrzej Kranz (sanit.), Mirosław Krzewicki (drogi) i Piotr Putko (el.)
Barbara Klem
Zdjęcia: UM Siemiatycze, Adam Semenowicz Hydrobud Białystok
Artykuł ukazał się w kwartalniku „Budownictwo i Architektura Podlasia” nr 3(82)/2023.