Elektryczne inwestycje

Mamy nową rozdzielnię sieciową 110 kV w miejscowości Augustynka koło Siemiatycz. Jej budowę zakończył pod koniec ubiegłego roku białostocki Oddział PGE Dystrybucja.

Inwestycja ta pozwoliła na uruchomienie nowej farmy fotowoltaicznej tzw. „Augustynki 1” o mocy 25 MW, należącej do PGE Energia Odnawialna (PGE EO).

Inwestycja w Augustynce umożliwi rozwój całego powiatu siemiatyckiego. Pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców regionu, wpłynie na rozwój przedsiębiorczości i otwarcie regionu dla nowego biznesu. Natomiast uruchomienie farmy fotowoltaicznej zapewni zieloną energię na potrzeby 12 tys. gospodarstw domowych. Ta druga, to kolejna inwestycja, która przybliża Spółkę do realizacji strategicznego celu: posiadania do 2030 r. 3 GW zainstalowanej mocy w instalacjach fotowoltaicznych.

Budowa rozdzielni to kompleksowy projekt budowlany i wykonawczy z pozyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę, zarówno dotyczących samej stacji, jak i linii kablowych wysokich i średnich napięć. Stacja została zrealizowana w oparciu o nowoczesną aparaturę w wykonaniu napowietrznym. W ramach inwestycji powstał nowy budynek rozdzielni z całą infrastrukturą sieciową rozdzielni i drogami wewnętrznymi. Stacja ma zapewniony system ochrony wraz z odpowiednim systemem łączności, gwarantującym możliwość sterowania. Wewnątrz budynku technologicznego zaprojektowano i podłączono szafy sterowniczo-pomiarowe. Wybudowano też ponad 2 km kablowych linii wysokich i średnich napięć (WN i SN) oraz posadowiono nowy słup rurowy WN, będący wprowadzeniem istniejącej linii 110 kV Milejczyce – Adamowo do nowo wybudowanej stacji. Termin realizacji prac to niewiele ponad rok, a dokładnie 15 miesięcy, od września 2022 r. do grudnia 2023 r.

Instalacja fotowoltaiczna powstała na działce o powierzchni ok. 27 ha. Składa się z 46 tys. paneli monokrystalicznych, bifacjalnych. Mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Zamontowane panele o łącznej mocy 25 MW są w stanie wyprodukować, według szacunków, powyżej 26 GWh rocznie

Koszt to 20.970.00 zł – jest to kwota dotycząca budowy rozdzielni 110kV oraz wprowadzenia istniejącej linii 110kV Milejczyce-Adamowo do projektowanej nowej rozdzielni pod potrzeby przyłączenia Elektrowni Fotowoltaicznej PV Augustynka 1. Inwestycja została w całości sfinansowana przez podmiot przyłączany czyli PGE EO SA. Ta, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, Spółka jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 33 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2.530 MW.

Realizacja obu inwestycji podnosi pewność zasilania w energię elektryczną odbiorców na terenie powiatu siemiatyckiego, ale także w pełni wpisuje się w transformację energetyczną kraju zwiększając możliwości przyłączania nowych inwestycji OZE

Barbara Klem

Zdjęcia: PGE Dystrybucja O/B-stok

Koordynator kontraktu: Mariusz Chociej
Kierownik budowy RS Augustynka: Marcin Niemyjski
Kierownik robót elektrycznych RS Augustynka: Tomasz Łapucki
Kierownik robót elektrycznych linia kablowa WN i SN oraz linii napowietrznej WN: Marek Sas
Inspektorzy nadzoru: Sławomir Bartkowski (bud.) i Paweł Siemieniuk-Jóźwiuk (el.)
Inwestor: PGE Dystrybucja SA
Wykonawca konsorcjum firm w składzie: Elmont Łyski i Enspro Łyski

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Szukaj
Najchętniej czytane
Kategorie
Archiwum
Archiwa
Subskrybuj!
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!
Skip to content