Inwestycje wokół dworców w Białymstoku – cz. II

15 listopada 2023r. udostępniono do ruchu przebudowane ulice: Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńską. Oprócz trudnych prac inżynierskich, na uwagę zasługuje przepiękna zieleń.

O tej budowie pisaliśmy szczegółowo w „B&A P” w marcu 2023 r. (str. 12-15). Realizację podsumowuje Fayez Wadi, kierownik budowy:

– Budowa od początku usłana była licznymi utrudnieniami. Prace mieliśmy rozpocząć po majówce w 2022 r., jednak z uwagi na okres lęgowy ptaków, a co za tym idzie brak możliwości wycinki choćby jednego drzewa, termin znacznie się przesunął. Uporawszy się z drzewami, napotkaliśmy kolejne wyzwanie. Była nim budowa sieci, począwszy od kanalizacji sanitarnej, a kończąc na teletechnicznej. W sytuacji, kiedy budowa prowadzona jest w miejscu istniejących starych sieci, nie jest prosto. Ograniczone możliwości z uwagi na liczne kolizje wydłużyły termin ukończenia prac. Ale… Pierwsze napotykane utrudnienia „uczyły” i z czasem mogliśmy już z wyprzedzeniem przewidzieć kolejne przeszkody. Kolejnym poważnym wyzwaniem było utrzymanie przejezdności ulic oraz właściwe zarządzanie ruchem na odcinkach, które nie mogły być zamknięte. Dzięki wielokrotnym zmianom tymczasowej organizacji ruchu możliwe było prowadzenie prac w sposób ciągły.

I jeszcze ciekawostka. Na szczególną uwagę zasługuje zieleń. Posadziliśmy ponad 14,6 tys. krzewów oraz 224 drzewa. Inwestor zadbał o staranny dobór gatunków odpornych na niesprzyjające warunki miejskie: długo kwitnące krzewy o efektownych kolorach. Drzewa to głównie klon polny i lipa srebrzysta. Nieprzypadkowa jest także kolorystyka. Róże okrywowe w odcieniach żółci i czerwieni będą nawiązywały do kolorów miasta.

Inwestor: Urząd Miasta Białystok
Projekt: Arteria Białystok
Generalny wykonawca: konsorcjum BK Tras Białystok i Meliorex Szkocja (gm. Raczki)
Kierownik budowy: Fayez Wadi
Inspektorzy nadzoru: Włodzimierz Rudzki (drogi), Robert Dryl (sanit.), Marek Prokopiuk (el.), Mariusz Piekarski (konstrukcje) i Wiktor Ostasiewicz (teletechnika)

Barbara Klem

Zdjęcia: BK Tras Białystok

Artykuł ukazał się w kwartalniku „Budownictwo i Architektura Podlasia” nr 4(83)/2023.

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Szukaj
Najchętniej czytane
Kategorie
Archiwum
Archiwa
Subskrybuj!
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!
Skip to content