Seminarium szkoleniowe ELSEP `2024

Elastyczność sieci elektroenergetycznych, wyzwania dla energetyki to temat tegorocznej XXI edycji seminarium szkoleniowego kadry inżynieryjno-technicznej poświęconego eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

Spotkanie odbyło się 23 maja w Auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Organizatorami seminarium byli: Komisja szkoleniowa białostockiego Oddziału SEP, PGE Dystrybucja SA, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Patronat honorowy sprawowała Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

W seminarium wzięło udział ponad 270 osób, które reprezentowały szerokie grono elektryków z terenów województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz goście. W części wystawienniczej uczestniczyło kilkanaście firm prezentujących swoje wyroby oraz najnowsze rozwiązania dedykowane energetyce i przemysłowi.

Uczestników powitali: Paweł Mytnik – prezes białostockiego Oddziału SEP, Mirosław Świercz – prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej, Andrzej Ruszewski – dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki PB, Jacek Płoński – dyrektor generalny PGE Dystrybucja SA Oddział Białystok i Sławomir Cieślik – prezes SEP. W wystąpieniach podkreślili znaczenie organizowania na uczelni tego typu spotkań, które umożliwiają wymianę doświadczeń, praktycznej i teoretycznej wiedzy wśród uczestników. Życzyli owocnych obrad i interesującej wymiany poglądów. Sławomir Cieślik poinformował przy okazji o zbliżającym się IV Kongresie Elektryki Polskiej, który odbędzie się 6 i 7 czerwca 2024 r. w Poznaniu. Przedstawił jego tematykę i zaapelował o wzięcie udziału w obradach. Następnie uroczyście wręczono Złotą Odznakę Honorową SEP Kazimierzowi Batruchowi, członkowi Zarządu SEP Oddział Białystok. Później zaczęła się część merytorycznych wykładów.

Pierwszą sesję prowadził Dariusz Szkiłądź, przedstawiciel Komitetu organizacyjnego. Słuchacze zapoznali się z treścią następujących referatów:

– Prosumenckie instalacje elektryczne jako element „elastycznych” systemów dystrybucyjnych – Marcin Sulkowski (Politechnika Białostocka);

– Magazynowanie energii jako niezbędny element elastyczności energetycznej – Zbigniew Skibko i Grzegorz Hołdyński (Politechnika Białostocka);

– Dobór i zakup transformatorów dla stacji wnętrzowej SN/Nn w elektrowni fotowoltaicznej. Jak zminimalizować ryzyko awarii transformatora? – Mirosław Schwann (Kentia Firma Konsultingowa, Wejherowo).

W czasie przerwy na stoiskach firmowych można było zapoznać się z aparaturą pomiarową oraz dokumentacją techniczną prezentowanych urządzeń elektrycznych. Odbyła się również prezentacja wyrobów elektroenergetycznych wystawiających się firm. Ten blok tematyczny prowadził Dariusz Szkiłądź z Komitetu organizacyjnego. Sesja zakończyła się losowaniem niespodzianek i drobnych upominków firmowych

Trzecią sesję prowadził Marek Łukaszuk (przewodniczący Komisji szkoleniowej białostockiego Oddziału SEP). Zebrani wysłuchali następujących referatów:

– Regulacja wartości skutecznej napięcia w sieciach dystrybucyjnych Nn z wykorzystaniem regulatora LVRSYS – Andrzej Książkiewicz (Astat, Poznań);

– Predykcja uszkodzeń w urządzeniach energetycznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik uczenia maszynowego – Dariusz Sajewicz (Politechnika Białostocka) i Wojciech Łaguna (Elektrometal Energetyka, Warszawa);

– Badania typu wyłączników średniego i wysokiego napięcia – Łukasz Nowak (Elektrobudowa, Konin).

W materiałach dostarczonych przez organizatorów uczestnikom seminarium zostały opublikowane dodatkowo następujące referaty:

– Konsekwencje nowych przepisów dotyczących gazów fluorowanych w kontekście wycofania heksafluorku siarki (SF6) z urządzeń elektrycznych średniego napięcia – Krzysztof Burek i Szymon Szczur (Schneider Electric Polska);

– Innowacyjne rozwiązania dla branży elektroenergetycznej – ZPUE SA;

– Nowoczesne miejsce kształcenia kadry elektroenergetycznej- Jacek Sztukowski (Wiśniewski Nidzica);

– Energetyczna „kontrola lotów”- wywiad.

Uczestnicy seminarium otrzymali certyfikat oraz komplet materiałów, zawierających teksty wystąpień (zostały wydrukowane w numerze 5/2024 miesięcznika „Wiadomości Elektrotechniczne”). Mogli oni również zaopatrzyć się w materiały ofertowe i informacje techniczne bezpośrednio na stoiskach sponsorujących firm.

Uczestnictwo w seminarium z pewnością pozwoliło odnowić i zaktualizować posiadaną już wiedzę zawodową w zakresie szybko zmieniających się aktów prawnych i dokumentów normalizacyjnych. Materiały, udostępnione przez organizatorów, z pewnością będą przydatne kadrze inżynieryjno-technicznej w zakresie kontroli parametrów nowych i już eksploatowanych urządzeń.

Seminarium podsumował Marek Łukaszuk. Podziękował sponsorom i uczestnikom za liczne przybycie, aktywną postawę w dyskusjach technicznych. Autorom referatów za trud włożony w ich przygotowanie oraz prezentację. Szczególne słowa skierował do Dariusza Szkiłądzia, członków Komitetu organizacyjnego i koleżanek z Biura Zarządu Oddziału białostockiego SEP za wzorowe przygotowanie logistyczne seminarium.

Aktywny udział w dyskusjach i liczba uczestników seminarium świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań w środowisku elektryków. Bezpośrednia i bieżąca wymiana wiedzy oraz doświadczeń na pewno będzie skutkowała większą niezawodnością i jakością funkcjonowania urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. Tego typu spotkania są również dobrą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów osób z szeroko pojętej branży elektroenergetycznej z możliwością wymiany doświadczeń i przedstawieniem potrzeb eksploatacyjnych, co w przyszłości będzie skutkować nowymi rozwiązaniami.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Woliński

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Szukaj
Najchętniej czytane
Kategorie
Archiwum
Archiwa
Subskrybuj!
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!
Skip to content